İhtiyaç Kredisi Hesaplama 2019
İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi Hesaplama 2019

İhtiyaç Kredisi Hesaplama 2019

İhtiyaç Kredisi, vatandaşların günlük temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek ya da düşük miktarlar üzerinden geçici parasal problemlerini çözebilmek amacı ile bankalar tarafından sağlanan ve Türkiye’de en çok başvurulan kredi türlerinden birisidir. İhtiyaç kredileri genellikle 250 Türk lirası ile 2.000 Türk lirası arasında ki ihtiyaçlar dahilinde tercih edilmekte olup bankalar tarafından 1 Ay ve 36 Ay arasında vadeye tabii tutulmaktadır. Çok istisnai durumlar dışında ihtiyaç kredisi vade süreleri bankalar tarafından 3 yılı geçmemek kaydı ile verilmektedir. İhtiyaç kredisi başvuru süreci diğer kredi grupları ile karşılaştırıldığında basit, hızlı ve daha masrafsız olarak tanımlanabilir. Bunun başlıca 2 temel sebebi vardır ;

 1. İhtiyaç kredisi genelde kişilerin çok acil paraya sıkıştığında günü kurtarmak ya da problemlerine hızlıca çözüm yapabilmek amacı ile tercih edildiğinden dolayı bankalar kendi tercih edilebilirliklerinin yüksek olmasını sağlamak amacı ile belirli koşul ve prosedürleri esnetmektedirler. Öyle ki sürecin uzaması kredinin amacına uygun zamanda kullanılamamasına sebebiyet vermektedir.
 2. Diğer bir sebebi de çekilen miktarların çok düşük olması sebebiyle bankaların bir takım risklere girmekten çekinmemesinden kaynaklanmaktadır. Başvuran kişinin adı kara listede (kredi notu ile alakalı) olmadığı sürece genellikle aynı gün içerisinde ihtiyacını hemen hemen her bankadan karşılayabileceği bir banka sistemi ülkemizde aktif durumdadır.

2019 Yılı İhtiyaç Kredisi Genel Şartları

Bankaların tamamının kredi yani nakit para çıkış rezervleri yıllık bilançoya göre kendi maliye birimleri tarafından her yılın son çeyreğinde (Ekim-Aralık) yapılmakta olup mevcut senenin içerisinde vatandaşlara sağlanan kredi olanaklarına göre kurallarında esnetmelere ya da katılaşmaya gidilmektedir. Tüm bunlara istinaden aşağı da bulunan ihtiyaç kredisi 2019 şartları ile alakalı bilgiler bankaların mevcut koşullarıyla örtüşmeyebilir.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI
 1. İhtiyaç kredisi alabilmeniz için öncelikle en az 180 gündür kesintisiz bir şekilde bir firma, şirket ya da kurum üzerinde maaşlı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bankaların tamamı maaş bordrosu talebinde bulunmaktadır.
 2. Bir üstteki maddeye paralel olarak en az 180 gündür yani 6 aydır bağ-kur işlemlerinizin yapılıyor olması gerekmektedir. Yalnız bu konuda emekliler müstesnadır.
 3. Kredi Notu yani Findeks olarak da bilinen genel sicil puanınızın başvurunuzda talep edeceğiniz kredi miktarını karşılayabilecek seviyede olmasıyla birlikte banka sicilinizin temiz olması gerekmektedir.
 4. Mevcut olarak aylık gelirinizin %60’ı üzerinde (bazı bankalarda %50 ve %70 olarak iniş-çıkış göstermektedir) kredi / vade eşitlendiğinde taksitlerinizin vu yüzdelik oranları geçmemesi gerekmektedir.
 5. Belirli oranda vergi borcunuz dışında devlete bağlı herhangi bir organa vergi borcunuz olmaması gerekmektedir. Eğer vergi mükellefi iseniz burada ortaya daha karmaşık bazı sonuçlar çıkabiliyor, en sağlıklı sonucu banka şubesine giderek müşteri temsilcisi ile yüz yüze görüşme sonucunda elde edebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Genel olarak yukarı da bulunan 5 madde 2019 yılı ihtiyaç kredisi şartları için tanımlanabilir.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019

Geçtiğimiz senelere göre faiz oranlarının arttığını analiz edebilmekle birlikte 2017-2018 yılları içerisinde en çok tercih edilen bankalar ve kampanyalarının oranlarını sizler için tablo haline getirdik. İhtiyaç kredisi hesaplama 2019 yılı tablosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

İng Bank ING Bank İhtiyaç Kredisi %1,98
Cepteteb CEPTETEB İhtiyaç Kredisi %1,98
VakıfBank Vakıfbank Yeni yıl Kredisi %2,33
Ziraat Bankası Ziraat Bankası T. Ürün Paketi %2,36
İng Bank ING Bank Dijital Kredi %2,38
Enpara Enpara.com Masrafsız İh. Kredisi %2,48
ICBC Turkey Hesaplı Kredi %2,51
Yapı Kredi Bankası Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi %2,54
HSBC HSBC İhtiyaç Kredisi Kampanyası %2,56
Türkiye İş Bankası Türkiye İş Bankası Yeni Yıl Kredisi %2,61
Alternatif Bank Yeni Yıl K. %2,62
Akbank Akbank Direkt Kredi %2,63
Fiba Banka Fibabanka Yıldız Kredi %2,76
Burgan Bank Burgan Bank Dijital İhtiyaç Kredisi %2,86

Başlıca ihtiyaç kredisi faiz oranları 2019 senesi için bu şekilde olacaktır, en güncel verileri bankaların resmi web siteleri üzerinden takip etmeniz faydalı olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Verilirken Bankalar Tarafından Dikkate Alınan Hususlar

Genel olarak bankaların dikkate aldığı hususlar standartlık gösterirken bazı bankaların yüksek miktarlar karşısında ki talepleri değişim göstermektedir. Sizlere 7 madde ile dikkate alınanları anlatmaya çalışacağız.

 • Yüksek tutarda talebe bağlı olarak gösterilen kefilin kredi sicilinin temiz olması ve adının kara listede (black sistemi) veritabanı içerisinde yer almamış olması gerekmektedir.
 • Geçmiş dönemlerde çektiğiniz kredilerin ödenmesi gereken vade süreçlerinin aşılıp aşılmama kontrolü.
 • Başvuru yaptığınız tarihte aktif olarak hala ödüyor olduğunuz diğer krediler var ise bunların toplam kalan taksit tutarı ile birlikte total (toplam)’da miktarı.
 • Çalıştığınız bankalar ve onların üzerinde bulunan hesaplarınızın hareketleri
 • Başka kişi yada kişilere kefil olduğunuz krediler ve bunlara bağlı tutarlar (para miktarı)
 • Aylık gelirinizin (maaş bordronuzda elinize geçen brüt para) miktarının talep ettiğiniz taksiti karşılayabilecek nitelikte olması.

Bankalar her ne kadar esnek politikalara sahip olduğunu göstermeye çalışsa da tabir-i caizse günün sonunda kendi kazanç oranlarını hesap eden bir yapıya sahiptir, bunu ele aldığımızda ise kişiye kredi (herhangi bir amaç ile nakit para) verilirken o kişi üzerinde mevcut müşterisi ise kendi veritabanı değil ise diğer bankaların ortak havuzu olan veritabanları üzerinden sorgulama yaparak risk ölçümü sonucuna varmaktadır. Bunlardan dolayı çektiğiniz kredileri ya da banka ile olan tüm para içeren alışverişlerinizi zamanında ödemeye özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Zamanda Çıkar

Net bir zamana bağlı tutulmayan ihtiyaç kredisi başvuruları 2 aşama ile ilerler, ilk olarak ön aşama gelir sonrasında ise eğer onay aldıysanız ikinci aşamaya tabii tutulursunuz. Unutmamamız gereken bir konu var ki yapılan kredi başvurularının ortalama yarısı ön aşama içerisinde red edilmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden iki tanesini sıralamak gerekirse, birincisi talep edilen miktarın kişinin geri ödemesinde koşullarının sağlıklı ilerlemeyecek kadar risk taşıyor olması, ikincisi ise kişinin findeks / kredi notudur. Tüm bunlar göz önüne alındığında ihtiyaç kredisi onay alınma süresi genelde aynı gün içerisinde olmak ile birlikte iki iş gününede uzayabilmektedir.

Bu da ilginizi çekebilir
WordPress Temaları İle Para Kazanmak Hem Üniversite Okuyup Hem Nasıl Çalışılır? Eski Cep Telefonlarınızı Satarak Para Kazanın Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Programları Kılavuzu 2018-2019 Mola Verirken Yemek İçin En İyi Yiyecekler (Bütçede) Yılbaşı İçin Eve Gitmeden Önce Hatırlanması Gereken Bazı Şeyler

YORUMLAR

Yorum yaparak Kolaypara'a ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun.