Borsa günü düşüşle tamamladı
Haber

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 231,38 puan azalırken, toplam işlem hacmi 4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,10, holding endeksi yüzde 0,66 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,67 ile ticaret, en çok gerileyen ise yüzde 1,10 ile banka oldu.

Güne alış ağırlıklı başlayan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 91.422,22 puana kadar çıksa da bu seviyelerde tutunamadı ve etkisini artıran kar satışları ile düşüşe geçti. Döviz kurlarındaki düşüş eğiliminin pay piyasalarındaki satış baskısını sınırladığı gözlenirken, endeks 90.500-91.000 dar bandı içinde dengelendi. Analistler, yurt içinde ve Almanya’da açıklanacak sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirterek, perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve cuma günkü ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde piyasalardaki dalgalı seyrin devam edebileceğini dile getirdi. Dolar/TL’nin 3,68’in altına gerilemesinin pay piyasalarını desteklediğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 91.100 direncini kırabilmesi durumunda sırasıyla 91.800 ve 93.400 zirvelerinin gündeme gelebileceğini, olası düşüşlerde ise 89.700 seviyesinin destek konumunda olduğunu dile getirdi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete göre ekonomistler, ocakta arındırılmamış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,6 artmasını öngörüyor. Öte yandan, ocak ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 2,3, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda yüzde 1,1 artacağı tahmin ediliyor. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, 2016’nın aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 1,3 artarken, mevsim ve takvim etkisi arındırılmış sanayi üretimi endeksi aylık bazda yüzde 0,2 azalmıştı.

Bu da ilginizi çekebilir
WordPress Temaları İle Para Kazanmak Hem Üniversite Okuyup Hem Nasıl Çalışılır? Eski Cep Telefonlarınızı Satarak Para Kazanın Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Programları Kılavuzu 2018-2019 Mola Verirken Yemek İçin En İyi Yiyecekler (Bütçede) Yılbaşı İçin Eve Gitmeden Önce Hatırlanması Gereken Bazı Şeyler

YORUMLAR

Yorum yaparak Kolaypara'a ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.
  • ahmet 2 sene önce

    teşekkürler

    Cevapla