100 Sterlin Ne Kadar, Kaç TL?

  • Döviz Cinsi
  • Yön
  • Alış
  • Satış
  • Değişim %
  • Saat
GBP
693,5700 TL
(1.02 %)

100 Sterlin Kaç TL

Kuzey avrupa da yaygın olarak kullanılan para birimlerinden birisi olan 100 Sterlin Kaç TL ?

100 Sterlin Ne Kadar

Türkiye'de en çok tercih edilen üçüncü yabancı para birimi 100 Sterlin ne kadar

100 Sterlin Fiyatı

100 Sterlin fiyatı Türk lirası olarak sayfanın en üstünde yer almaktadır.

İngiliz sterlini Birleşik krallıkta kullanılan para birimlerinden biridir. İngiltere ve Galler bölgesinde Bank Of Englander resmi olan tek banka olarak bilinir. Peki sterlin nedir? hangi yılda basılmıştır merak edenler için bütün ayrıntılarını sizlere aktaracağız. Bank of England, Bank of Scotland,Clydesdale Bank gibi sterlin banknotlarını basan ve yasalara uygun yetkisi olan diğer bankalarda bulunuyor. Uluslararası para kodu olarak GBP geçer ve diğer bir adı ise pound olarak bilinir. Nerede ise en eski para birimlerinden biri olan sterlin Birleşik krallık ekonomisi için gücü yansıtan döviz olarak da bilinir. Finansal piyasasının vazgeçilmez para cinsinden biri olurken Majörlerin listesinde yer alır.

Avrupa birliğinden çıkmak isteyen İngiltere Brexit süreci denilen dönemde adından çokça söz ettirmişti. Avrupa birliğinin ikinci büyük ekonomisine sahip olduğu belirtilen İngiltere dünya sıralamasında altıncı'dır. Ekonomisinin büyük ölçüsünü hizmet sektörü oluşturmaktadır. İngiltere sanayi ülkesi olması ile bilinir. Yasalar gereğince meşruti monarşi şeklinde yönetilmesi açısından para birimi olan sterlin geçerli bir döviz haline gelmiştir. Sanayi devriminde ilk olan bu ülke güçlü ekonomisi olması ile de biliniyor. Dolar ve Euro karşısında en güçlü para biri olarak ilk sırada sterlin gelmektedir. Bildiğiniz üzre bu konu Avrupa birliğinden çıkmalarına neden olan olaydı.

Sterlin döviz piyasalarında işlem görmektedir. İthalat ve ihracatta kullanılan para birimlerinden birini olduğunu da söyleyebiliriz. Ülkemizde yatırım aracı olarak kullanılmasa da bilinen döviz yatırım faaliyetlerinden biri olarak bilinir.

Sterlin Hangi Ülkenin Parasıdır?

İngiltere ve krallığın resmi para biri olarak bilinen sterlin pound olarak da bilinmektedir. İngiliz poundu büyük Britanya poundu, sterling gibi farklı isimlerle alınan en güçlü para birimlerinden biri olmak ile biliniyor. Ayrıca bir çok ekonomi uzmanı tarafından da Asterlin olarak isimlendirilir. Gbp şeklinde kısaltma ismi Büyük britanya paundu kelimesinden gelmektedir. Alt para biri olarak penny bazende pence denilen isimlerle adlandırılan para kullanılmaktadır. İkiside aynı para birimini ifade eder ve sembol olaral p ile gösterilir. Örneğin: 1 pound 100 pence değerini taşır. 1971 yılında Decimal Day tarafından ondalık olarak bölünmüş poundu 100'e bölerek pence orataya çıkmıştır. 10 yıl sonra ise bir pence uygulamasına geçilmiş ve hala devam etmektedir. Guersey pound, jarsey Pound, Isle of man Pound ile sterlin çeşitleri vardır. Resmi olarak kullanılan ülkeler ise Güney Georgia Adaları, Güney Sandwich Adaları ve İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi, Cebelitarık, Saint Helena, Ascension, Tristan da Cunda, Birleşik Krallık, İngiliz Antarktika Bölgesi, Falkland Adaları olarak bilinir. Resmi olmasa bile kullanılan yerler ise Guernsey, Man Adası Jersey, Zimbabve ve Pitcairn Adalarıdır.

Sterlin İngiltere merkez bankası tarafından yönetilir ve basım yetkileri bulunur. Birleşik krallıktaki bütün bölgelere kendi bankaları aracılığı ile aynı yetkiler verilmektedir. İlgiltere ve Galler bölgesinde resmi olarak banknot basan ve tedarik eden Bank of England bankasıdır. İskoçya ve kuzey İrlanda bölgesinde ise Channel Island ve Isle Of Man  gibi resmi yerler banknot sağlayıcısı olarak bilinir. Yani her bölgede bankaların resmi olarak banknot basma yetkisi bulunur. Bazı durumlarda her yerde kabul edilmeyebilir bu konuyla ilgili yasal haklar saklı tutulur. Dünya ekonomisinde en değerli para birimi olarak yer alan sterlin Brexit sürecinden fazlasıyla etkilenip değer kaybetmesine yol açılmıştır. Yinede kendi alanında güçlü bir şekilde istikrarını korumaya devam etmektedir. En eski parama unvanını korumaya devam ederken en uzun tedavülde kalan para birimi olarak da sürekliliğini sürdürecektir. Amerikan doları ve Euro para birimlerinden sonra en çok rezerv edilen döviz olarak bilinir.

Sterlin En Çok Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Dolar, euro ve japon yeni gibi dövizlerden sonra piyasalarda en çok işlem hacmi olan sterlin dördüncü sırada yer alır. IMF sürekli bu dövizleri kontrol altında tutmaktadır. Dünya ülkelerinde bütün ticari faaliyetlerde kullanılan para birimlerinden biri olan sterlin ekonomik açıdan ülkeleri her şekilde etkileme gücüne sahiptir. Bildiğiniz üzre her para biriminin başka para birimi ile belirli orantıya sahip olması gerekmektedir. Ülkelerin çoğunda sterlin, dolar, euro gibi güçlü döviz sistemlerinin önemi oldukça fazladır. Dünya çapından sayıldığında 170 den fazla para birimi olduğunu gözlemlemekteyiz. Birleşik krallık para biri olarak bilinen sterlin ise dünya da kullanılan en eski para birimidir. Sterlinin kullanıldığı ülkeleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Bu ülkeler resmiyette var olup kullanan farklı ülkelerde yer almaktadır.

Ülkeler Para birimi ISO 4217 kodu
1 Mısır Mısır poundu EGP
2 Cebelitarık Cebelitarık kiloluk GIP
3 Guernsey Guernsey pound GGP
4 Man Adası Manx kiloluk IMP
5 Jersey Jersey poundu JEP
6 Lubnan Lübnanlı Lirası LBP
7 Güney Sudan Güney Sudan Lirası SSP
8 Sudan Sudan Pound SDG
9 Suriye Suriye poundu SYP
10 Birleşik Krallık İngiliz sterlini İngiliz Poundu

İngiltere dünya çapında mel ve hizmet ticaretinde en üst sırada yeri korumaya devam eden bir ülkedir. 1980-1985 yıllarında petrol fiyatlarının yükselmesi ihracat gelirlerinde büyüt bir artışa neden olmuştur. Öte yandan ülkenin mal ticaretinde sürekli açık vermesi göze çarpan konulardan biridir. Dünya ülkelerine ithalatını yaptığı ürünler ise gıda, motorlu taşıtlar, petrol, petrol dışı ham maddeler, giyim, ayakkabı, elektrik aletleri, mobilya ve aydınlatma gibi bir çok kalem sayılabiliriz. Para birimi olarak en çok kullanılan ülkeleri değerlendirecek olursak oranlarda pek bir farklılık gözükmemektedir.

Sterlin'in Türk Lirasına Karşı Değeri

Sterlin diğer adıyla ise pound olarak bilinen döviz cinsinden para birimi TL olarak 2019 yılı ilk ayı ile birlikte 6,99 TL olarak işlem görüyor. Para cinsinden TL olan değeri euro ve dolar açısından farklılık göstermemekle birlikte daha yüksek diyebiliriz. Her yıl TL açısından artışını gösterirken değer kaybettiğini şimdiye kadar gözlemlemedik. Geçtiğimiz 10 yılın grafiğine baktığımızda bizim paramız karşısında değer kaybetmeyen hatta değer kazanan döviz cinsinden biri olarak söyleyebiliriz. Seyrini bozmamasının yanı sıra hiç düşüşe geçmemiş olması da dikkat çeken konulardan biri olabilir. Türk Lirasına karşı ani bir yükselişi olmasa bile normal seyrinde yıllık ortalama artışı %2 oranında yer almaktadır.

Yapılan ticari faaliyet ve turizm sektörü açısından zengin olan ülkemiz özellikle yaz aylarında büyük döviz akışı sağlayan ülkelerden biri olarak da bilinmektedir. Türk Lirası karşısından değer kaybetmeyen Sterlin 2019 yılı için büyük bir çıkış yakalayacağa benzemiyor. Düşüşü gibi bir şeyde söz konusu değil. Yabancı para birimleri yani döviz cinsinden paralar bazı durumlarda TL açısından oldukça yüksek rakamlar göre biliyor hatta ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Yatırım için alınan döviz cinsi paralar için oldukça dikkatli olunması gerekir. İhracat açısından çok önemli olunması ile bilinen bu para birimleri küçük yatırımcılar için TL karşılığında risk unsurları içerebilir.

Sterlin'in Son 5 Yıl Ki Analizi

Geçtiğimiz yıl grafiklerini incelediğimizde sterlinin büyük bir yükselişini gözlemlemiyoruz. Fakat bu demek değil ki kazandırmayan ya da yatırımı yapılmayacak bir para cinsi olsun. Son 5 yıllık grafikler de İngiliz sterlinin Türk Lirası karşısında %62,05 oranında değer kazandığını görüyoruz. Aşağıda bankaların 2019 yılı için sterlin ve pound kurlarını inceleyebilirsiniz. Bu fiyatlar 2019 ocak ayı içerisindeki ortalama rakamlardırç

Kur Alış Satış Günlük Değişim Değişim %
Finansbank Gişe İngiliz Sterlini 7,0000 7,0145 -0,1548 -3,29
HSBC Gişe İngiliz Sterlini 6,8417 7,7456 0,0201 0,47
Isbank Gişe İngiliz Sterlini 6,8365 7,3218 0,0000 0,00
Akbank Gişe İngiliz Sterlini 6,8145 7,7458 0,0002 0,00
YapıKredi Bankası İngiliz Sterlini 6,3657 7,6259 0,0012 0,20
KuveytTurk Gişe İngiliz Sterlini 6,9512 7,1874 -0,3477 -4,59
Garanti İngiliz Sterlini 6,3579 7,3698 0,0004 0,02
Sekerbank Gişe İngiliz Sterlini 6,6541 7,3719 0,0060 0,00
Denizbank İngiliz Sterlini 6,7541 7,4589 0,0001  
ALBARAKA İngiliz Pounduı Gişe 6,2132 7,3647 0,0000 0,00
VAKIF BANK İngiliz Poundu Gişe 6,7419 7,3641 0,0000 0,00

Son 5 yılda yükselişe devam etmesi 2019 yılı içerinde de farklılık göstermeyecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz yıl doların ekonomik açıdan oldukça zorlu günler geçirmemize neden olduğuna şahit olmuştuk. Dövize bağlı bir ülke olarak ani yükselişler her zaman ticari faaliyet ve her türlü alım satım işlerimiz için olumsuz yönde etkiler yaratmaktadır. Yatırım olarak uzun vadede artık altından sonra en çok döviz alımı gerçekleştirmemiz oldukça riskli bir durum olsa da kazandırdığını söyleye biliriz.

Sterlin İyi Bir Yatırım Aracımı?

Türkiye de vatandaşlar genellikle yatırımlarını altından yana kullanmaktadırlar. Fakat alım güçlüğü çekilen şu günlerde daha çok döviz alan vatandaş küçük miktarlarda daha kolay alınan bu para cinsinin kısa dönemlerde bozdurma da daha karşı olduğunu düşünmekte. Dolar euro ve sterlin gibi uzun vadede yatırımlarınız için alabileceğiniz para cinsleri bazen oldukça kazançlı olabiliyor. Yatırımlarınızı kısa vadede planlıyorsanız bu tür döviz cinsi para almanız mantıklı olabilir. 2017 yılı itibari ile bankalarda döviz hesabı aça biliyorsunuz. Yani hem kur yükselişinde buna ek olarak faiz ile birlikte daha fazla para kazanabilirsiniz. Bu işlem altın için de geçerli olması ile biliniyor.

Yatırım aracı olarak iyi bir yöntem mi diye düşündüğümüzde kısa vade için olabilir ama uzun vade de altın hala en çok kazandıran yatırım olarak gözlemleniyor. İlk sırada altın yer alırken ikinci sırayı döviz almaktadır. Yatırımlarınızı sterlin gibi dövize yatırmayı düşünürken piyasadaki dalgalanmaları çok iyi takip etmelisiniz kısa vadede zarar etmeniz mümkün olabilir. 2018 yılında doların yatırımcıları için ne kadar çok para kazandırdığını gördük. Fakat bu borçlanmalar için ise oldukça olumsuz bir durum teşkil etmiş oldu. Yani sterlin yatırımı yaparken son 6 aylık grafikleri incelemenizi öneririz.

2019 yılı için seçimlerden sonra yatırımlarını yapmayı düşünenler için öncelikle 3 aylık oranları inceleyerek yatırımınızı o şekilde yapmanız daha mantıklı olabilir. Sterlin iyi bir yatırım aracı olabilir mi diye düşünüyor iseniz uzun vadede yatırımlarınızı sterlin üzerinden yapabilirsiniz.

Sterlin Hangi Yıl Bulunmuştur

İngiltere Merkez bankasının 1694 yılında ilk sterlin banknotlarını basmıştır. Bu banknotlar öncelikle el yazısı ile tasarlanmış. 1745 yılına gelindiğinde ise 20 den başlayan ve 100 pounda kadar çeşitlerini üretmeye başlamışlardır. 1793 yılında ise ilk 1 ve 2 pound şeklinde paralar oluşturulmuştur. Bu paralar Napolyon savaşı bitiminde tedavülden kaldırılmış. 1856 yılında ise paralar normal baskıya geçilerek değiştirilmiştir. bu Tarihten itibaren artık 5, 10 ,20 , 50, 100, 200, 300, 500 ve 100 pound olarak çıkarılmaya başlanmıştır. Diğer yandan birleşik krallığın diğer ülkesinden biri olan İskoçya 1728 yılında ilk iskoçya poundu basmaya başlamıştır. 19. yüzyılında iskoçya tarafından basılan paralar İngiltere de izin verilmiş ve 1 sterlin ile sınırlandırılmıştır.

1825 yılına gelindiğinde pound İrlanda' ya kadar uzanan bir para birimi olmuştur. İrlanda bankaları tarafından takip altına alınan sterlin diğer adı ile pound yavaş yavaş değer kazanmaya başlamıştır. Değer biçilirken uygulanan 3 pound değeri 30 en yüksek ise 100 pound olarak belirtilmiştir. 1826 yılının il çeyreğine gelindiğinde Londra'dan 110 km uzaktaki bankalara da kağıt para akışı sağlanmaya başlamıştır. 1844 yıllarına gelindiğinde belirtilen şartların doğrultusunda yeni paralar basılmış ama bu tarih itibari ile İngiltere ve Galler de kurulan yeni bankalara da artık basım izini verilmeye başlanmıştır. Son özel basım olan İngiliz banknotları ise 1921 yılının sonlarında basılmıştır

1928 yılında Bank Of England tarafından banknotlar yeniden değiştirilerek dolaşıma çıkarılmıştır. İkinci dünya savaşı banknot üretimi üzerinde kötü etkiler bırakmıştı. Naziler tarafından basılan paralar piyasaya sürülme tehlikesi oluşturmuştu. 10 yıl ve üzeri paraları piyasadan toplayan İngiltere 1 ve 5 pound paralar ihraç etmeye başlamıştı. 1983 yıllarında artık madeni paralar basılmaya başlanmış ve piyasaya sürülmüştü. 1 poundluk madeni paraların basımı ile birlikte 50 poundluk paralar da tedavüle girmiş oldu. Artık günümüze gelindiğinde ise sterlin sahtecilik yapılmasın diye metalik iplik, hologramlar kullanılarak basılıyor. 3 ayrı baskı tekniği kullanılan paralarda 86 özel mürekkep içeriği bulunmaktadır. 

Sterlin kuru bugün itibariyle, alışta 6.9317 TL, satışta 6.9357 TL seviyesinde bulunuyor. Sterlin alış kuru ve Sterlin satış kuru 22.01.2019 tarihi itibariyle saat 23:02'de güncellenmiştir. 100 Sterlin 693,5700 Türk Lirası karşılık gelmektedir. 100 Sterlin karşılığında 693,5700 Türk Lirası alınabilmektedir. Sterlin kurunun düne göre değişim miktarı 1.02% 'dir. Sterlin kuru ile ilgili en güncel gelişmeleri ve haberleri sitemizin Sterlin Kuru sayfamızdan bulabilir, kaç Sterlin kaç TL veya ne kadar eder merak ediyorsanız yukarıda istediğiniz rakamı girerek bakabilirsiniz.
100 Sterlin kaç tl, 100 Sterlin ne kadar, 100 Sterlin alış veriş kurları, Sterlin alış veriş kurlarını öğrenip Sterlin fiyatının kaç türk lirası oldunun görebilirsiniz

YORUMLAR

Profil Resmi
Yorum yaparak Kolaypara'a ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun.

YUKARI