100 Euro Ne Kadar, Kaç TL?

  • Döviz Cinsi
  • Yön
  • Alış
  • Satış
  • Değişim %
  • Saat
EUR
607,5900 TL
(0.41 %)

100 Euro Kaç  TL

Güncel ve anlık olarak 100 euro kaç tl eşit geldiğine bu sayfadan erişebilirsiniz.

1OO Euro Ne Kadar

Sürekli değişim gösteren 100 Euro ne kadar diye soracak olursanız yukarı da cevabını bulabilirsiniz.

100 Euro Fiyatı

100 Euro fiyatı güncel olarak sitemizde yer almaktadır.

Euro, dolar Türkiye genelinde en çok kullanılan yabancı para birimi haline geldi. Ülkemizde birçok insan tarafından yapılan Euro yatırımları oldukça dikkat çekiyor. Peki yatırım araçlarından biri olan Euro nedir ? ve hangi ülkelerde kullanılır. İngiltere dışında Avrupa birliğine üye her ülkenin ortak para birimlerinden biridir. Euro veya auro olarakda bilinen para cinsi Avrupa birliğini kurumları tarafından kullanılan Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Faransa, Fillandiya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan gibi ülkelerin oluşturduğu Euro bölgelerin resmi para birimidir. Bu ülkeler her türlü alanda bu parayı kullanabilmektedir. Avrupa birliği uyum yasaları içerisinde her hangi bir değişiklik olmadıkça aynı şekilde sürmeye devam edecek.

Saydığımız avrupa birliğine üye ülkeler dışında kalan bazı ülkelerde Euro kullanabiliyor. Andorra, Monako, San Marino, ve Vatikan Avrupa birliği üyesi olmamasına rağmen yapılan anlaşmalar çerçevesinde Euro kullanıyor. Karadağ , Kosova ve Zimbabve gibi ülkeler ise anlaşma yapmamalarına rağmen Euro kullanmaktalar. Ülkemizde de ticari anlamda yapılan her türlü faaliyette dolar kadar Euro kullandığımızı söyleyebiliriz. Yatırım aracı olarak kullandığımız döviz çeşitlerinden biri olan ve 2018 yılında dolar kadar kendinden pek söz ettirmese de büyük şirketlerin pek çoğu ihracat ve ithalat alanında bu para cinsini kullanmaktalar.

Halk arasında genelde euro yerine dolar yatırımlarının yapılması alışıldık olmakla alakalı bir durum diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl çıkışlarına bakıldığında aslında bütün bir yılı kapsayacak şekilde yükselişleri dolardan çok ta farklı olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Euro Avrupa birliği ülkelerinin de kabul ettiği ve her türlü faaliyette koşulsuz kullandığı bir para birimi olmak ile birlikte ülkemiz açısından da oldukça etkili ekonomik dengeleri sağlayan para birimidir. Yapılan anlaşmaya göre ve uyum yasasını kapsayan koşullar sürdükçe Euro her zaman ülkemizde her konuda kullanılabilecek. Ayrıca turizm sektöründe oldukça önde olduğumuz bu yıllarda bizler için büyük bir getiri sağlayacağı da aşikar.

Euro Hangi Ülkenin Parasıdır?

Euro yani diğer ismiyle avro Andora ,Belçika, Almanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg,Hollanda,İspanya,Vatikan gibi ülkelerin para birimidir. Peki Euro nasıl ortaya çıktı ve basıldı. Avrupa para birimi ve Avrupa birliği yani hesaba geçme para birimi olarak Avronun öncüleridir. 1995 yılında Madrit' de Avrupa zirvesinde tarafından Avrupa para birimi adını avro olarak belirlemiş bu tarihten önce ise Avrupa Frangı, Avrupa Kronu, Avrupa Guldeni gibi farklı isimlerle tanımlanmıştır. Daha sonra sürekliliği kazanması için yapılan çalışmalarda Euro kabul görmüş ve güvenli para birimlerinden biri halini almıştır.

Katılımcı bazı ülkeler kendi para birimleri için her hangi bir seçenek sunamamıştır. Fransa Ekü'ye bir ara para birimi için yaklaşımda bulunmuştu. Bu ülkelerin çekingenliklerinden mi bilinmez ama önergelerde para birimlerini sunmadılar. Almanya maliye bakanı Theodor Waigel Avro ismini önermiş ve kabul edilmişti. Avro da bulunan €, büyük yuvarlak bir E üzerine çizilen yatay iki çizgiden ya da eşittir işareti ile C harfinin birleşmesinden oluşur. Bu sembol aslında Yunan Epsilon € harfini ve bununla birlikte Avrupa'nın antik kökenini çağrıştırdığı söyleniyor.

Üzerindeki iki çizgiye gelecek olursak Avrupa ekonomi sahasının istikrarını ve halkaların eşitliğini simgelemektedir. Sembolde bulunan kavis ise karşıtlıklar ile başa çıkılarak birlikteliğin gücü ve köprü vazifesi gördüğünü ifade eder. Dikkat ettiyseniz Avronun üstünde hep köprü resimleri vardır. Ülkeler para birimleri belirlerken yıllar boyunca her zaman bir şeylerin simgesi ve hikayesine dayanarak resimler ve kabartmalar oluşturmuştur. Para biri demek aslında o ülkenin bir çok şeyini ifade eder.

Daha önceki bir konumuzda sizlere dolar içinde belirli bilgiler vermiştik hatırlayacak olursanız üzerindeki resim ve simgelerin geçmişe dayanan oldukça anlamlı ve güzel anıları vardı. Euro için ise ülkelerin birleştirici güçlerinin bir araya gelip nasıl istikrarı sağlayabilecekleri ve ne şekilde güçlü olacakları anlatılmaya çalışılıyor. Bir ülkenin para biri o ülkeyi simgeleyen ve kararlılığı gösteren şeyleri taşıması ile bilinir. Euro Avrupa birliğine giren her ülke için kullanılan para biri olup ticarette ve her türlü dış faaliyette kullanabileceğiniz döviz cinsi bir yatırım aracıdır.

Euro En Çok Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Euro Avrupa birliğine üye bütün dünya ülkelerinde kullanılabilir. İthalat ve ihracatta kullanılan bu para birimi ülkemizde de en iyi yatırım araçlarından biridir. Altından sonra gelen dolar ve Euro vatandaşlarımız tarafından birikimlerine daha fazla kazanç sağlamak için alınan döviz cinsinden para birimidir. Avrupa birliği kabul görmüş ülkelerin yaptıkları ticari faaliyetler için ayrıca turizm sektöründe de büyük paya sahip olan Euro genelde yaz aylarında ülkemize ve bir çok ülkeye giriş sağlayarak ekonominin canlanmasına da sebep olur. Ülkeye giren yabancı para cinsinden döviz aslında o ülkenin kalkınmasını bir o kadar kolaylaştıracak demektir.

Euro kullanan ülkeler Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Fransa, Fillandiya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan gibi dünya ülkeleri bu para birimini her türlü yatırım ve ticaret aracı olarak kullanmaktadır. Sadece Avrupa birliğine üye değil anlaşması olan bazı ülkelerde kullanılabiliniyor.

Ticaret açısında önemli olan Avrupa ülkelerinde kullanılan para birimlerinde biri olması olarak bilinmesinin yanı sıra dış ülkelerden alım ve satım yapılması durumunda her zaman mecburi bir finansman desteği de olacaktır. 2018 yılında yaşanılan doların ani çıkışı ve euro'nun sakinliğini koruması aslında yıl içinde  yavaş yavaş değer kazandığını görmekteyiz. Yani Euro aslında kendi içinde kazançlı bir yatırım olabilir. En çok hangi ülkelerde kullanımı oranlarına bakılacak olursak ortalama bir rakam oluşması imkansız.

Euro'nun Türk Lirasına Karşı Değeri Nedir?

2018 yılı döviz yatırımcıları içi pek parlak bir yıl olmadı diye biliriz. Aslında alımlarını yılın ilk yarısından önce yapanlar paralarını TL cinsinden nerede ise ikiye katladı ama sonrasında borçlu ve ticari faaliyet yürütenler için çok acı oldu. Nerede ise 7 TL gibi rakamları gören dolar Euro para cinsini sollayarak ülkenin gündemine oturmayı başardı ama Euro bu yükselişi yakalayamadı fakat yıl içindeki kur artışlarına baktığımızda Euro para biriminin yavaş yavaş olarak yükseldiğini ve dolara çok az bir fark kalarak kapattığı görmekteyiz.

Euro 2019 yılına düşüş ile girerken şuan 1 Euro 6,23 TL olarak gözlemleniyor. 2019 yılında euro için herhangi bir kur artışı beklenmezken seçimlerin olması ile birlikte farklı görüşlerinde ortaya çıktığını söyleyebilir. Büyük bir seçim arifesinde düşüşte olduğunu gözlemlesek de dolar gibi bize bir sürpriz yapabilir. Daha önce konularımızdan hatırlayacak olursanız yatırım aracı olarak altın kullananlar artık dövize yönleniyor diye bahsetmiştik. Dünya genelinde olan ekonomik krizin insanları farklı yatırımlarda şansını denemeye ittiğini gözlemliyoruz aslında.

Türk lirasına karşılığı 6,23 TL olarak belirlenen Euro para birimi önümüzdeki aylar için yükseliş sinyali vermezken 2018 yılına bakacak olursak en çok yükselişe giren yatırım aracı olarak 3. sırada geliyor.

Euro'nun Son 5 Yıl ki Analizi

Euro son yıllarda en gözde ticaret yatırım araçlarından biri olurken yükselişi dolardan daha az görünse bile yıl içerisinde kendi alanında oldukça etkili paralardan biri olmayı hak ediyor. Son yıllarda en çok ticaret alanında kullandığımız döviz cinsi paralar ülkemizin ekonomik anlamda oldukça etkili kalemlerden olmayı başardı. Biliyorsunuz ki en ufak bir döviz yükleşin de her anlamda ülke ekonomisinin etkilendiği ve büyük şirketlerin bile etkilendiğini geçtiğimiz yıl gördük. Yatırımcılar için dolar veya Euro para cinsinden yatırımlar çok riskli olsa da altından sonra tercih ettiğimiz en iyi yatırım çeşitleri olmakla biliniyor.

Ülkemizde uzun vadede altına yapılan yatırım yıllardır değişmemiştir. Ama altın her zaman uzun vadede para kazandırdığı için insanlar kısa vadede para kazanmak ve kazanç sağlamak için Döviz cinsinde yatırımlardan yana olmaya başladı. yapılan analizlerde yatırımını altına yatıran bir kişinin yıllık getirisi dövizden daha az olduğu ama bunu 2 yıl ve üzerinden hesaplandığında altın daha çok kazandırmış oluyor.

Araştırmalar ve istatistiklerde son 5 yıl ki analizinde Euro'nun kullanıldığı alanlarda kazanç sağladığı ve para paritelerinde düşüklük görülmediği gözlemlenmektedir. Yani ticari işlerde ve yatırımlarda euro son 5 yılda kazandırmış fakat ilk sıraya yerleşememiştir.

Euro İyi Bir Yatırım Aracı Mı?

Yatırımlarınızı euro cinsinden kısa vadeler halinde yapmak istiyorsanız evet iyi bir yatırım aracı diyebiliriz. 2018 yılı ve öncesinde faizler daha bu kadar yükselmemiş iken insanlar konut ve gayrimenkul yatırımları yapıyordu. Faizlerin bu kadar yükselmesi ve alınan konut ve benzeri ürünlerin kazançları olmadığını fark eden yatırımcılar artık paralarını dövize yatırıyorlar. Son 3 yıl içerisinde döviz cinsi vadeli hesapların açılması ile birlikte daha çok kazanç elde edebiliyorsunuz. Paranızı hem Euro olarak yatırıyorsunuz ve üstüne döviz cinsinden faize yatırabiliyorsunuz. Paranız günlük kur artışına göre aylık faiz ile daha çoğalabilir.

Küçük miktarlarda ve kısa vadelerde yatırım yapmak istiyorsanız Euro dolar kadar etkili bir yatırım çeşidi olabilir. Yatırımlarınızı değerlendirirken mutlaka o yıla ait istatistikleri değerlendirip göz önünde bulundurmanız sizin için iyi olacaktır. Tabi ani çıkış ve inişler her zaman bir risk içerir. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda uzun vadede en iyi yatırım aracı yine Türk insanın vazgeçilmezi tabi ki altın. Uzun vade de alıcılarının her zaman yüzünü güldürmüş olması ve artık bankalarda altın yatırımlarınız için vadeli hesapların olması da ayrı bir avantaj içeriyor. Çalınma riskine karşı en güvenilir saklama alanı ve faiz alarak daha çok kazanç sağlamanızı sağlayan en iyi kazanç yöntemlerinden biri olabilir. Mevduat  altın hesaplarınızda üstelik ziynet eşyalarınız ekspertiz tarafından değerinde olacak şekilde alınır.

Euro Hangi Yıl Bulunmuştur

Doların ardından dünya da en çok rezerve sahip olan 2. para Avro yani halk dilinde Euro 1999 yılında imzalanan bir anlaşma ile Avrupa birliğinin yeni kabul gören para birimi oldu. 2002 yılında kullanılmaya başlayan bu para birimi dünya çapında büyük bir rezerve sahip para biri olarak da bilinir. Üye devletlerin ekonomi ve maliye bakanlarının katılı ile gerçekleşen konseyde 1997 yılında Euro banknotları ve madeni paraları 2002 yılında tedavüle sokularak Avrupa birliği üye ülkelerinin tümünün artık tek bir para biriminde ortak olacakları kararı alındı

Yıl 1998 Brüksel de bir araya gelen Avrupa birliği üyeleri Euro para birimine geçileceği kararı alır. Bu ülkelerin kullandıkları para birimi kur oranları kararlaştırılarak onaylar alınır. Yapılan anlaşmalarda birlikte bütün kriterlere uyum sağlayan ülkeler Euro para birimine geçmeye hak kazanacaktır. Bu ülkeler arasında Almanya, Portekiz Belçika, Avusturya, İtalya, Fransa, Finlandiya, İspanya ve Portekiz yer alıyor. Bu tarihten itibaren artık Euro kabul gören ülkelerin resmi para birimi olmuştur.

Yapılan Maastricht anlaşması Avrupa birliği üye ülkelerinin birbirlerine her yönden destek olmasını kapsayan koşullar içeriyor. Hatırlayacak olursanız geçtiğimiz senelerde Yunanistan çok zorlu bir süreçten geçti ve ekonomik anlamda her ülkeyi etkileyecek duruma gelmişti. Sanayi alanında çok güçlü olan Almanya Yunanistan'a destek vererek Euronun bu ülkede değerini yükseltmişti. O sıralar gündemde olan mali kriz bir çok Avrupa ülkesinin gündemine oturdu ve bu durumlarda ne gibi destek görecekleri yakinen incelenmiş oldu. Dikkat çeken konulardan biri ise hala İngiltere'nin Euro kullanmak istememesi.İngiltere para birimi olan  sterlin buna sebep olarak gösterilse bile bu konu hala muamma.

Euro bir çok alanda kalkınma ve ekonomik anlamda çok etkili bir para birimi olmakla birlikte dolardan sonra gelen ikinci büyük yatırım parası olarak biliniyor. Ve dünya rezervinin altından sonra en çok alan ticari ve her anlamda gözde olan parası konumunu korumakta. Yenisi kabul edilene kadar dünya ülkelerinin faaliyetleri ve alışverişleri için kullanacağı bu para birimi bizim ülkemiz içerisinde de her zaman ticari amaç ve kazançlarımızı daha fazla arttırmak adına yatırım yapacağımız çeşitlerden biri olmaya devam edecek. Geleceğe yönelik bütün dünya ticari faaliyet ve siyasi konularda ön planda olacak Euro ve dolar şuanda yerlerini sağlam bir şekilde korumaktalar.

 

Euro kuru bugün itibariyle, alışta 6.0719 TL, satışta 6.0759 TL seviyesinde bulunuyor. Euro alış kuru ve Euro satış kuru 22.01.2019 tarihi itibariyle saat 23:09'de güncellenmiştir. 100 Euro 607,5900 Türk Lirası karşılık gelmektedir. 100 Euro karşılığında 607,5900 Türk Lirası alınabilmektedir. Euro kurunun düne göre değişim miktarı 0.41% 'dir. Euro kuru ile ilgili en güncel gelişmeleri ve haberleri sitemizin Euro Kuru sayfamızdan bulabilir, kaç Euro kaç TL veya ne kadar eder merak ediyorsanız yukarıda istediğiniz rakamı girerek bakabilirsiniz.
100 Euro kaç tl, 100 Euro ne kadar, 100 Euro alış veriş kurları, Euro alış veriş kurlarını öğrenip Euro fiyatının kaç türk lirası oldunun görebilirsiniz

YORUMLAR

Profil Resmi
Yorum yaparak Kolaypara'a ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun.

YUKARI