100 Dolar Ne Kadar, Kaç TL?

  • Döviz Cinsi
  • Yön
  • Alış
  • Satış
  • Değişim %
  • Saat
USD
576,5000 TL
(0.02 %)

100 Dolar Kaç TL

Yukarı da sizler için hazırladığımız hesaplama sistemi ile 100 dolar kaç tl eder sorusuna merkez bankası üzerinden sağladığımız anlık ve güncel kur bilgileriyle sağlıklı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

100 Dolar Ne Kadar

Türk lirası ile Dolar arasında ki çeviri işlemlerinizi bir üst bölümde bulunan alandaki tablodan arzu ettiğiniz sayıyı girerek bulabilir, 100 dolar ne kadar sorusu için anlık bilgi sahibi olabilirsiniz.

100 Dolar Fiyatı

Çok hızlı şekilde değişen kur bilgilerini yakından takip edebilmek veya 100 dolar fiyatı için hızlı bilgi sahibi olabilmek adına sayfamızı bildirimlere açabilirsiniz.


Amerikan Doları diğer adıyla ABD doları Amerika Birleşik Devletleri resmi para birimidir. Dünyada en çok kullanılan döviz dolardır. Dünya çapında piyasalarda dolaşımda olan  yaklaşık 980 milyar ABD doları olduğu tahmin ediliyor. Bu miktarın ortalama 3/2 si ABD dışında olduğu söyleniyor. Dünyadan 25'ten fazla ülkenin para biri olan dolar kapsadığı ülke bazında oldukça fazla kabul görmektedir.

20 Ocak 2520 tarihinde Bohemya Çek Krallığı sınırlarında bulunan Joachimsthal şehrinde çıkarılan ilk gümüş sikkeler halinde basılmaya başlamıştır. O sıralar bu paralara Joachimsthal adı veriliyordu. Kısaca halk arasında thaler ve taler gibi isimlendirilmişti. Zamanla bu isimler farklı dillerde değiştirilerek taller, talar, dare ve dollar gibi değiştirilmeye başlandı. Şuanda en yaygın biçimde kullanılan dollar İngilizceye Felemenkçe den geçmiş bir kelimedir.

Merak edilen konulardan biri ise doları üzerindeki $ simgesinin nereden geldiği yada nasıl bulunduğudur. Bu işaret $ ilk olarak 1770 yıllarının başında İspanyol Amerikan Pesosunun yani İspanyol dolarının kısaltması olarak 'p' üzerine küçük 's' koyularak ortaya çıkarılmıştır. Daha sonraki yıllarda değişen modernleşen yaşam biçimine göre biçimlendirmeye girilerek $ şeklini almış ve Amerikan dolarına simgesini kazandırmıştır. Şu günlerde dolar dediğinizde akla gelen ilk Amerikan dolarıdır ve dünya ekonomisinin büyük bir parçası ve temelini oluşturur.

Artık dolar dünya ticaretinde en yaygın ve fazla kullanılan para birimi haline geldi. Dış ticaret sisteminde yapılan işlemlerin %70 oranının dolar %21 kısmını euro kalanını ise diğer para birimleri ile yapılmaktadır. Yani şunu söyleyebiliriz Uluslararası rezervlerin büyük bir bölümü bu iki para birimi ve altından oluşmaktadır. Bütün dünyada yaklaşık 8 trilyon dolar bulunurken 5 trilyon değerinde ise altın rezervi bulunmaktadır.

Dolar Hangi Ülkenin Parasıdır?

O dönemlerde İspanyolların Amerika Kıtasını keşfedip hızlıca büyümesi İngiliz Devletinin ilgisini çekmeye yetmişti. Kuzey Amerika da oluşan İngiliz kolonileri bağımsızlığını ilan etmeden önce bir anlaşma yapmaya karar vermişlerdi. Bu ticari anlaşmada İngilizler artık bağımsızlığını ilan etmişti. İngilizler artık bir karara varmalıydılar ya kendi paralarını kullanacaklar yada İspanyol Dolarını. Yapılan ticari anlaşmada daha fazla sorun teşkil etmemesi adına tabi ki İspanyolları para birimi olan doları tercih etmek zorunda kaldılar. İlk kağıt paralarını 1690 yılının başında basmaya karar verdiler.

İlk olarak 1739 yılında Benjamin Frankli Philadelphia bulunan matbaasında doğa manzaralı görünümü ile kağıt dolar basmaya başlamış Ama kafaya takılan sahteleri piyasaya sürülür mü sorusuna karşı kabartma eklenerek devam edilmiş.Daha sonra 1785 yılında dolar resmi olarak artık ABD devletinin para biri olarak kabul edilir.

1785 yılına gelindiğinde ise dolar resmi olarak ABD'nin para birimi oldu. 1792 tarihinde çıkan bir kararla birlikte dolarlar artık ABD darphanesinde basılmaya başlandı. Dolar resmi para biri olmuştu ama dolaşması epey bir zaman alacaktı. 1861 yılında ilk banknotun dolaşıma girmesiyle o yıldan bu zamana kadar olan bütün para birimler geçerli sayılmıştır

1791 yılında ABD kongresi tarafından hükumet mali politikaları ve yaptırımlarını desteklemek adına kurulan The Bank Of North America ilk ulusal banka olarak kabul görmüş ve ilan edilmiştir. 1795 yılında yapılan ilk kongrede Doları Amerikanın resmi para birimi olarak onaylamışlardır. Kabul edilen The Bank Of United States 1791 yılında aldığı ilk merkez bankası unvanı ile 20 yılı kapsayacak bir süreç içerisinde Amerikanın mali açıdan temsilcisi kabulünü görmüştür. O yıllarda çok konuşulan bu oluşum hükumet adına önem arz eden ilk banka olması ile çok önemlidir.

Tedavüle para çıkarma kanunun ile birlikte ABD 1792 de ilk darphanesini kurar. Darphanede para olmak üzere altın, gümüş ve bakır madeni paralar basılmaya başlar. 1861 yılında federal ülke ilk kağıt parayı basar. Bu sıralar iç savaşın çıkması ile gündeme gelen Hazineye faiz getirisi olmayan banknot ihraç etme yetkisi kabul görür. Basılan bu paralar yeşil renkli olduğu için yeşil denmeye başlanır. 1861 yıllarında basılan bütün Amerikan doları bugüne kadar geçerli sayılmıştır ve değerleri devam etmektedir. 1913 yılında ise Amerikan Merkez Kanunu Federal Reserve Bank ismi ile bilenen bankayı ülkenin merkez bankası olarak ilan etti. Banka bu sayede merkez bankası banknotlarını dolaşıma sunmaya başladı. Sahteleri basılmasın diyede 10 yıllık periyotlar halinde basılması kararı alındı. İlk olarak 1957 de 1 dolar gümüş sertifikalar çıkarıldıktan sonra ibare görmüş 1996 yılında ise sahte para basımının caydırılması adına banknot tasarımında 68 yıl ardından sonra ilk kez değişiklik yapıldı. Bu dönemde basılan 100 dolarlık banknot Gravür baskısı kullanılarak 20,10 ve 5 dolar olarak basılmaya başlandı. Kullanılan gravür baskının amacı ise sahete para basımının önlenmesidir.

  • Amerikan dolarının üzerindeki şu yazı 'In God We Trust' ifadesi ne demek merak edenler için Tanrıya Güveniyoruz yazısı 1955 yılında ilk kanunla basılmıştır.

Dolar En Çok Hangi Ülkelerde Kullanılır

Dünya ülkelerinin çoğunda kullanılan Amerikan doları 150 farklı para birimi kullanımın üstüne çıkmıştır. Yani düşünecek olursak Türkiye de kullandığımız Türk Lirası dolar ve euro kadar işlem görme hacmine sahip değil. Diğer işlem gören varlıklardan biri ise altındır. Geçtiğimiz yıl en yüksek seviyeyi gördüğümüz dolar dünyada en çok kullanılan para birimi olarak da kabul edildi. Uluslararası yapılan ticaret ve alışverişlerde dünya ülkeleri %80 oranında dolar ve euro kullanmaktadır. Şirketler için en önemli finansal yatırım araçlarından biri olmayı başarmış bir para cinsidir.

Dolar kullanan ülkeler ABD, Avustralya, Yeni Zellanda, Kanada başta olmak üzere bir çok ülkenin para birimi Dolar olarak kabul edilmiştir. Abd doları ise Marshall adaları, Ekvator, Zimbabwe, Palu, Mücronesia, El Salvador, Doğu Tımor gibi bir çok ülkede Avustralya doları ise Nauru ve Kribati gibi ülkeler içerisinde kullanılır. Bunlara ek olarak dolar para biriminin türleri de bulunmaktadır Örneğin Bahama doları, Avustralya doları, Kanada doları gibi bunları kullanan ülkelerde var. Örnek verecek olursak Bermuda doları, Cayman doları, Doğu Karyip doları, Fiji doları, Hong Kong doları, Kanada doları, Liberya doları, Jamaika doları, Nmibya doları, Yeni Zelanda doları, Solomon Adaları doları, Tayvan doları, Surinam doları, Zimbabve doları Gibi dolar çeşitleri dünya genelinde çeşitliliğini göstermeye ve kullanılmaya devam ediliyor.

Dünya ülkelerinin kullandığı para biri daha uzun yıllar ekonomi piyasasında olacağı gibi bütün bir geçmiş gibi gelecekte de gözde para birimlerinden birisi olmaya devam edecek. Her geçen gün değer kazanması ile birlikte dünya para birimi olarak ilk sırada olmaya devam ediyor.

Dolar'ın Türk Lirasına Karşı değeri Nedir?

2018 yılının ikinci yarısında ani yükselişe geçen dolar piyasaları ve ekonomiyi oldukça sarstı ve Ülkede oldukça fazla hissedilen mali kayıplara yol açtı. Dış ticaret ve ihracat, ithalat yapan firmalar zorda kalırken dış alımlarımızda nerede ise durma noktasına geldik. Doların ani çıkışı yıl sonuna doğru biraz düşmesi ile sakin bir piyasanın gelmesine neden oldu. 2019 yılının başlarında olmamıza rağmen hala piyasalar eski canlılığını kazanmış değil. Ekonomistlere göre önümüzdeki aylarda dolar yeniden yükselebilir.

Doların şuan ki TL bazında değeri 5,39 TL olarak işlem görürken satışı ise 5,40 TL olarak gözlemleniyor. Yani şuan 1 dolar ülkemizde 5,40 TL yani geçen yıla baktığımızda %30 oranında bir yükselişe geçerek TL olarak da eğer kaybetmemize yol açmıştır. Doların yükselmesi TL olarak her zaman değer kaybetmeye yol açıyor olması ekonomimiz açısından çok üzücü bir olay olsa da bunun önüne geçmek şuan için imkansız gözüküyor.  Son 2 yılda ülkemizde yüksek çıkışlar gösteren dolar seviyesinin sabitlenme şansı olmadığı için ticaret yapan kişiler için riskli bir yatırım aracı olmaya devam ediyor. Seçimlerin yaklaşması ile şu sıralar yine durgun piyasa döneminden geçsek bile bir şekilde alım ve satım olması gereken ticaret kolları olduğunu da biliyoruz.

Dolar ülkemizdeki ticari alışverişin nerede ise her alanda kullanıldığı para birimi olduğu için ekonomimizin ana damarlarından biri diyebiliriz. Üretim alanında ne kadar iyi olursak olalım dışa bağımlılığımız devam ettiği sürece dolar kuru bizi çok yakından ilgilendirecek demektir. Önümüzdeki günlerde doların TL bazında değeri nasıl olacak hepimiz gözlemleyip göreceğiz.

Dolar'ın Son 5 Yılki Analizi

Zor bir yıl geçirmemize neden olan doların artışı etkilerini hala devam ettirmeye devam ediyor. 2018 yılının sonuna doğru düşüşe geçse bile eski seviyelerine yaklaşması söz konusu bile değil. Eski seviyesini görmeyeceğini bildiğimiz şu günlerde yükselmesi beklenirken seçimlerden sonra ani bir piyasa karışıklığı yaratabilir. Son 5 yıla baktığımızda ekonomik anlamda büyümüş olsak bile dış borç anlamında oldukça kötü durumda olan bir Türkiye gözlemleniyor.

Son 5 yıl içerisinde yatırımlarını dolara yapanlar oldukça kazançlı çıktı. Altın karşısında bile en büyük yükselişi sağlarken aşağıdaki hesaplamayı inceleyebilirsiniz.

Dolar Kur Dolar TL Karşılığı
1 ocak 2014 3,01 40.145 107,125
23 Eylül 2019 5,54 40.145 204,021

Altın ya da konut yatırımı yapanlar için dolar çok tercih edilmeyen bir yatırım aracı olsa bile 2018 yılında yatırımcısına oldukça fazla para kazandırdı. Tabi ki uzun vadede Türkiye de her zaman altın tercih edilir ve bu hala değişmeyen bir yatırım türü olarak gözüküyor. Yatırımlarını son 5 yıl içerisinde altına yatırım yapanlar en az doların kazancı kadar kar elde etmiş oldu.  Dolar grafiklerine baktığımızda en yüksek seviyeyi 2018 yılında görmüş ve 2016 yılında hafif bir çıkış yakalamış. 2019 yılı tahminlerinde ise ilk 6 ay içerisinde ani bir çıkış yakamaz ise yılın diğer yarsında yükselme ihtimali olmadığı dile getiriliyor. Dolar kur endeksi serbest piyasa da uzun vadede 6,00 TL oranının üzerine çıkması halinde yeni bir ekonomik krize yol açabilir. Son 5 yılda bu kadar artış yakalamamış ve bunu henüz yeni atlatmışken toparlanamayan piyasa bir yükselişi daha kaldırabilir mi bilinmez ama bankaların dış borçlanmaları daha çok artar ise faizler ile birlikte bu bütün vatandaşa dolaylı yoldan yansıyacağı anlamını taşır.

Doların artışı bankaları ve vatandaşı dolaylı yollardan etkilediği için alım zorlukları ve maddi kayıplara yol açmaya devam edecektir.

Dolar İyi Bir Yatırım Aracımı

Ülkemizde uzun vadede her zaman altın yatırımı yapılmıştır. Tercihler kısa vadede son yıllarda dolar yatırımda olsa bile alışkanlıklar dahilinde hala altın alımı doların üstünde seyretmekte. Altın yatırımı en çok kazandıran yatırım türü olsa bile son yıllarda altının yükselmesi ile alım gücü düştü ve küçük miktarlarda gram altına yönelen halk bunun yanı sıra doları tercih etmeye de başladı.

Küçük miktarlarda yatırım yapılmaya müsait olan dolar 2019 yılında belirsizlikler içerisinde olduğu için henüz tercih sebebi gibi gözükmüyor. Ama kısa vadede düşüşe geçmeyeceği aşikar. Uzun vadede yatırım yapmak istiyorsanız altın hala iyi bir tercih sebebi olabilir.

Dolar iyi bir yatırım aracımıdiyecek olursanız şuan için TL değer kaybettiğine göre sizin için tercih sebebi olabilir. Nerede ise bütün dünya ülkelerinin paraları karşısında düşüte olan TL cinsinden yatırımlarınız için düşünmenizi öneririz.

  1 Aylık Getiri 3 Aylık Getiri 6 Aylık Getiri 1 Yıllık Getiri 3 Yıllık Getiri
Altın %6,83 %-2,54 %17,09 %42,00 %111,14
Dolar %3,61 %-9,89 %16,69 %46,89 %82,87
Euro %3,85 %-10,19 %12,14 %38,99 %92,00

Bu tabloda ortalama yatırım araçlarında getirilerin altında uzun vadede yine ilk sırada olduğunu gösteriyor. Yani kısa vadede dolar ile iyi bir yatırım yapmış olabilirsiniz ama altın uzun vadede her zaman kazandırıyor.Diğer seçeneklerden biri ise dövizi vadeli hesaba yatırma seçeneği olabilir daha önceki konularımızda vadeli dolar hesabı ile ilgili oran ve koşulları sizlere aktarmıştık. Yani hem faiz oranından hemde kur çıkışından faydalanarak daha yüksek kazançlar elde edebiliyorsunuz.

Euro yatırımına gelince aslında dolar ile arasında pek bir farklılık olmasa da yatırımcı nedense bu para birimini tercih etmiyor. Yıl içerisindeki iniş çıkışları gözlemlediğimizde çok yükselmeden gene de yıl sonuna kadar ciddi çıkışlar elde ettiğini gözlemliyoruz. Yani euro için sinsi kelimesi oldukça iyi bir benzetme olacaktır. Yukarıda verdiğimiz istatistik piyasaların gerçek oranlarının ortalamasıdır. Yatırımlarınızı yaparken o yıl en yüksek çıkış hacmini yakalamış yatırım aracı üzerinden giderek hesaplama yapmanızı ve yatırım uzunluğuna  göre hesaplama yapmanızı öneririz.

Dolar Hangi Yıl Bulunmuştur?

İlk para 1600 lü yılların başında İngilizlerin askeri masraflarını karşılamak adına basıldığı bilinir. İlk banknotun ise 1690 yıllarında Massachusetts körfezinde basılıp kullanıldığı bilinmektedir. Benjamin Frank matbaasında ilk olarak doğa manzaralı dolar basmıştır. Paralara kendi bulduğu özel kabartmalar uygulamıştır. Bu kabartma sistemi paranın sahtesi basılmasın diye düşünülmüş 1768 yıllarına kadar aynı şekilde devam etmiştir. 1776 nın başlarında kıta kongresi toplanarak özgür halk savaşını finansa etmek için kağıt para basımı devam ettirerek bunu İspanyol dolarına benzetmeye çalışmıştır.

1792 yılında tedavüle para çıkarılma kanununa istinaden ABD darphanesini açarak para basmaya başlamış Bunun yanı sıra altın, gümüş sikkelerde üretime başlanmıştır. 1863 yılında ise dolara ince gravür uygulaması başlamış ve geometrik desenler eklenmiştir. Buna istinaden para akışı ve sahteciliğin önlenmesi için kongre toplanarak ciddi adımlar atar ve ulusal bankacılık sistemini kurmaya karar verir. 1866 yıllarında kalpazanlık gibi mali suçların önlenebilmesi için Amerikan gizli servisi kurulur. Bu şu demek oluyor zaman ve şartlar değiştikçe bazı birimlerin hizmet şartı aranır olur ve Amerika parasını ve ekonomisini garanti altına almak için kesin çözümler üretir.

Bu yeniliklerin akabinde 1913 yılında Amerikan bankası kanunu Federal Reserve Bankasını ülkenin merkez bankası olarak kabul eder. Bu sayede artık merkez bankasının bastığı banknotlar dolaşıma sunulur. Maliyetlerden düşülmek adına 1930 yılında paraların boyut ve alanları küçülterek %30 daha küçültülmüş hale getirilerek basılır. En son 2010 yılında basılan dolarların üzerinde hala gravür baskı uygulanmış ve 100 dolarlık banknotlar basılmış bu dolara ise yeni Benjeminler ismini vermişlerdir. 10 yılda bir tekrarlanma kararı alınan baskı için önümüzdeki yıl yeniden yapılması planlanmaktadır.

Dolar kuru bugün itibariyle, alışta 5.7610 TL, satışta 5.7650 TL seviyesinde bulunuyor. Dolar alış kuru ve Dolar satış kuru 24.03.2019 tarihi itibariyle saat 02:34'de güncellenmiştir. 100 Dolar 576,5000 Türk Lirası karşılık gelmektedir. 100 Dolar karşılığında 576,5000 Türk Lirası alınabilmektedir. Dolar kurunun düne göre değişim miktarı 0.02% 'dir. Dolar kuru ile ilgili en güncel gelişmeleri ve haberleri sitemizin Dolar Kuru sayfamızdan bulabilir, kaç Dolar kaç TL veya ne kadar eder merak ediyorsanız yukarıda istediğiniz rakamı girerek bakabilirsiniz.
100 Dolar kaç tl, 100 Dolar ne kadar, 100 Dolar alış veriş kurları, Dolar alış veriş kurlarını öğrenip Dolar fiyatının kaç türk lirası oldunun görebilirsiniz

YORUMLAR

Profil Resmi
Yorum yaparak Kolaypara'a ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun.

YUKARI