Dolar 2019’da Ne Olur? Bankaların 2019 Dolar Kuru Tahminleri
Dolar

Dolar 2019’da Ne Olur? Bankaların 2019 Dolar Kuru Tahminleri

Dolar 2019’da Ne Olur? Bankaların 2019 Dolar Kuru Tahminleri

Para politikaları hem de siyasi açıdan yaşadığımız belirsizlikler para piyasaları için 2018 yılı oldukça dengesiz ve büyük maddi kayıplar ile geçti. 2019’da dolar ne olur? Bankaların 2019 dolar kuru tahminleri nelerdir merak konusu olmaya başladı. Doların büyük bir artış göstermesi ciddi anlamda Türk lirası için kayıplara yol açmaya devam edecek gibi gözüküyor. Belirsizlik gösteren dolar kuru 2019 yılında düşüşte yükselişte göstereceğe benziyor. Bunlara istinaden yaşanan küresel ekonomi bozukluğu bütün dünya da hissedilirken 2019 yılı yatırımcıların yılı olmayacak gibi gözüküyor. 2019 yılı oldukça dengesiz ve yatırımlar için olumlu bir yıl olacak gibi değil.

Ekonomist ve yazarların bu alanda yatırım amaçlayan şirketler için dolar yerine farklı alternatifleri denemeleri ve bu yolda yatırım tavsiyelerinde bulunuyorlar. Küçük çaplı şirketlerin ve yatırımcıların bile dikkat etmesi gereken 2019 yılı için dolar kuru tahminlerini sizlere aktaralım.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

2019’da Dolar Yükselir Mi?

FED faizi politikalarında yaptırımlar yapmadığı sürece 2018 yılında yaşadığımız dolar dengesizliğini 2019 yılında da yaşayabiliriz. Önümüzdeki günlerde Türk lirasının karşısında doların değer kazanacağı söylentileri bir çok problemi de beraberinde getirmesi korkusu yarattı. Bu ekonomi daralması çerçevesinde Doların yükselmesi mümkün gibi gözüküyor. Piyasadaki ekonomik göstergeler doların 2019 yılı içerisinde tekrar yükselişe geçeceğini belirtiyor. Bu yükselişin kısa vadede olması pek düşünülmese de 2019 yılının ilk çeyreğinde ufaktan kendi belli edeceği ve kademeler halinde ani yükselmeler olmadan artacağı konusunda ekonomistler hem fikir. Yatırımlarınızı bu doğrultuda ileriyi dönük yapmanızı ve emin adımlarla atmanız da fayda var. Aksi taktirde ekonomik açıdan zorluk çekmek kaçınılmaz olabilir. Bu  tahminler günlük piyasa dengeleri ve kur artışlarına göre gözlemlenmekte.

2019'da Dolar Yükselir Mi?

2019’Da Kısa Vadede Dolar Ne Olur?

Eğer yatırımlarınızı kısa vadede yapmak isterseniz 2019 yılı bunun için uygun olabilir. Ancak bilmeniz gereken her gün ne olacağını bilmeden geçecek bir yıl olacağı kesin. Şuan için kısa vadede hazırlanan bir ekonomi tahmin bülteni olmasa da günlük kur artışlarını iyi takip etmelisiniz.

Her yıl olduğu gibi bu yıl içerisinde de yılın ilk aylarında dalgalanmalar yaşanabilir. Seçimler dolayısı ile gündemin değişmesi ve ekonomi hakkında müdahale girişimlerine zaman bulunmasa bile 2019 yılının ilk çeyreği çok önemli bir süreç olacak. Dolar alımlarına ara veren çoğu yatırımcı ilk çeyrekte temkinli olarak fazla yatırımdan ve diğer işlemlerinden kaçınmalı. Seçimlerden sonra yaşanacak ani düşüş  ve yükselişlere hazır olmanızı tavsiye ederiz. Eğer işlemlerinizi ve faaliyetlerinizi borsa kanalı ile yapıyorsanız daha avantajlı olduğunuzu söylemek isteriz. FED politikalarının şuan belirsiz olması ve küresel ekonomi gerginliği her an için piyasaların dengesini tekrar bozabilir.

ABD taraflı dış yatırımcılar kısa vadelerde bu şartlar doğrultusunda dolar yatırımı yapmanın mantıklı olmadığı kanısındalar. Her an için değişecek olan siyasi değişiklikler ve seçim üzeri olan bir yıla girmek dış politikaları değiştirebilir ve Türk Lirasının değer kaybetmesine neden olursa ekonomi daha kötüye gidebilir. Ayrıca faiz piyasasının bir denge kurması artık beklenirken dış borçların artması durumunda yaşanacak farklı problemlerde kaçınılmaz olacaktır.

2019 Dolar Kuru Tahminleri

2019 yılı içerisinde tekrar çıkması beklenen dolar şuan itibari ile 5,30 TL den alıcı görüyor. Geçen aya bakarak %30  bir düşüş yaşasa da eski günlerine geri dönmesi imkansız gözüküyor. Bu şekilde devam ederse Türk lirasının değer kaybetmesi kaçınılmaz olurken geçen yıl yaşanan mali kriz de pek bir değişiklik olmayacak gibi.

Ocak, Şubat, Mart ayı kur tahmini: Dikkat edilmesi gereken ilk çeyrek 3 ayı kapsayan zaman dilimizde en önemli olgu yatırımcıların piyasada ki dalgalanmayı önemli bir şekilde takip etmeleri olacak. 2019 yılının ilk 3 ayı her meslek ve alandan yatırımcı hatta küçük esnaf için çok önemli. Dolar kurunun bu zaman diliminde 6.01 TL aşmayacağı düşünülse bile küçük sürprizlere hazırlıklı olmak gerek.

Nisan, Mayıs, Haziran ayı kur tahmini: 31 mart günü gerçekleşecek seçimler Türkiye için ve ekonomi için çok önem arz etmekte. Biliyoruz ki her seçim öncesi ve sonrası kur dengesi oldukça büyük değişkenlik göstermekte. Yapılan araştırma ve anketlere göre yatırımdan tutun faizli alımlara yani kredi çekecek vatandaşa kazar herkes seçim sonrasını bekleme telaşında. 2018 yılının son yarısında yaşanan Dolar krizi vatandaşı oldukça etkilemeyecek gibi. Seçimden sonraki gün hafif bir yükselme ile 6,50 TL gibi rakamları görmesi beklenen dolar uzun vadede farklılık gösterecektir.

Temmuz, Ağustos, Eylül ayı kur tahmini: Yaz sezonu ve turizm sektörünün en iyi aylarına girdiğimizde ülkeye giren döviz miktarını hesaba katacak olursak nefes alacağımız günler diyebiliriz. Bu aylarda gerek ekonomik anlamda gerek piyasalarda çoğalan dövizi göz önüne alırsak iyi 3 ay geçirmemiz mümkün. Doların bu günlerde 6.60 TL  üstüne çıkması tahmin edilmiyor.

Ekim, Kasım, Aralık ayı kur tahmini: Yılın son çeyreği dolar için en önemli 3 ayı kapsayacak 2018 yılı gibi ciddi bir atış beklenmeyebilir fakat Dolar bu hepsi politik açıdan yapılan anlaşma ve ilişkilere bağlı. Sizlere 2019 dolar kuru tahminleri hakkında bilgiler sunmaya çalıştık ilerleyen günlerde piyasadaki değişimlere ve diğer faktörlere göre bilgi sunmaya devam edeceğiz sayfamızı takipte kalın.

Bu da ilginizi çekebilir
WordPress Temaları İle Para Kazanmak Hem Üniversite Okuyup Hem Nasıl Çalışılır? Eski Cep Telefonlarınızı Satarak Para Kazanın Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Programları Kılavuzu 2018-2019 Mola Verirken Yemek İçin En İyi Yiyecekler (Bütçede) Yılbaşı İçin Eve Gitmeden Önce Hatırlanması Gereken Bazı Şeyler

YORUMLAR

Yorum yaparak Kolaypara'a ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun.